Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Ağrı, Makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı ağrılar oluşur. Muayene sonucuna göre tedavisi mümkündür. Makat ağrısı sıradan olmayıp hastalık bulgusu ve belirtisini gösterebilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Toplumumuz olarak utanma sıkılma duygularını bir kenara bırakıp mutlaka muayene olmalı ve ağrı sebebini belirlemeliyiz.


Makatta Ağrı Sebepleri Nelerdir?

  • Makatta pıhtı toplanması
  • Hemoroid memesi boğulması
  • Makat çatlağı
  • Kıl dönmesi
  • Makat apsesi
  • Makat siğili
  • Makat kanseri
Oluşan ağrıların en önemli sebebi makatta pıhtı oluşmasıdır. Kabız olan kişilerde daha sık rastlanan, ıkınma sonucu yırtılıp patlayan kılcal damar kanamalarının zamanla pıhtıya dönüşmesi ile oluşur. Pıhtı olan bölgenin kesilip pıhtının boşaltılması ile tedavisi yapılır. Dışkı yaparken ve yine ıkınmaya bağlı olarak dışa çıkan hemoroid memesi makat ağzında sıkışıp kalır. Yapılması gereken ilk müdahale oturma banyosu ve ağrı kesicilerle ağrıyı hafifletmek ve sonrasında mutlaka doktora gitmektir. Dışkı ıkınma veya ishal sonucunda oluşan makat çatlağı ise mutlaka cerrahi müdahale gerektirir. Ameliyat ya da botoks tedavisi ile sorun giderilebilir. Kuyruk sokumuna dökülen tüy ve kılların o bölgede oluşturdukları delik ve deri altında yürümesi ile meydana gelen kıl dönmesi de makat ağrıları sebeplerindendir. Ameliyat ve bölgenin enfeksiyondan temizlenmesi ile tedavisi mümkündür. Boşaltılmayan apselerin kendi kendine boşalıp uzun süren ağrılı bir sürecin devam etmesidir. Ellerimizde oluşan siğillerin bulaşıcı olduğunu unutmamalıyız. Makat ve genital bölge temaslarında bulaşıp o bölgelerde siğil oluşumu görülür. Çeşitli şekillerde siğiller yok edilebilirler ve çoğalmaları önlenebilir. Makat ağrılarının en önemlisi ve en çok yaşam tehlikesi olanı makat kanseridir. Teşhis ve tedavide geç kalmamak çok önemlidir. Aksi takdirde ağrı ile kendini gösterip ölüm ile sonuçlanabilir.


Makat Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Mutlaka Uzman hekim muayenesi olunmalıdır. Makat ağrısı için genel cerrahi bölümüne gitmek uygundur. Ağrının kaynağına göre belirlenen hastalık tedavisi düzenli uygulanmalıdır. Bunun dışında evde rahatlamak için oturma banyoları yapılabilir.

Makatta Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Bebekte Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Bebekte Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Bölgesinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Bölgesinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi