Makatta Yırtık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makatta Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Makat yırtığı, günümüzde basur hastalığından sonra görülen en büyük şikâyetlerden biridir. Günümüzde birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum tedavi edilmediğinde beraberinde birçok sorunun meydana gelmesine neden olarak insanlarda sorunlara neden olmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen makat yırtığı, insanlarda kanamaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Meydana gelen kanamalar özellikle tuvalet sonrasında sorun olmaktadır. Bu kanama ilk olarak tuvalet kâğıdı üzerine görülür. Makat yırtığının ortaya çıkmasına neden olan çok fazla neden vardır. Bu nedenle makat yırtığını tek bir nedene bağlayamayız. Fakat bilmeliyiz ki makat yırtığına neden olan en önemli etken kabızlık sorunlarıdır. Meydana gelen kabızlık durumunda dışkı oldukça sert ve kurudur. Bu nedenle dışkı dışarı çıkarken, makat bölgesine ciddi bir şekilde zarar verir. Makat yırtığı, sadece kanama şeklinde kendisini göstermez. Bu durum bazen de kaşıntı ve kızarıklık sorunlarıyla etkilerini ortaya çıkararak kişinin yaşamında kalite düşmelerine neden olur. Erkekler ve bayanlar baz alındığında bu durumun bayanlarda çok daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Çünkü bayanlarda bu durum doğum sonrasında çok daha fazla görülür. Doğum sırasında bu bölgedeki kasların zarar görmesi, kısa süre içerisinde makat yırtığı sorununu ortaya çıkarabilir.


Makat yırtığı belirtileri nelerdir?


Makat bölgesinde yırtılma meydana geldiği zaman direk olarak kişide ağrı ve kanama ortaya çıkacaktır. Ağrı ve kanamanın şiddeti çok yüksek olmasa bile makatta sızlama olarak hissedilir. Özellikle su değdiğinde yanma olabilir. Bazı insanlarda makatta meme ya da şişlik sorunları oluşabilir. Bu durumda sorun iyileşene kadar belirti ortadan kalkmaz. Meydana gelen ağrıyı kişinin tuvaletteyken makatı cam kesermiş gibi bir ağrıyla karşılaşması şeklinde tarif edebiliriz. Bu şekilde makat yırtığı belirtiler göstermektedir. Ağrılar, tuvalet öncesinde olduğu gibi tuvalet sonrasında da meydana gelebilir. Bu durum tedavi edilmediği sürece başta iltihaplanma olmak üzere çeşitli problemler ortaya çıkacaktır.


Makat yırtığı neden ortaya çıkar?

  • Günümüzde çok fazla karşılaşılan basur hastalığında olduğu gibi aşırı lifli gıdalar, insanlarda makat yırtığının oluşmasına neden olur. Bu yiyeceklerin tüketilmesi durumunda kişide kabızlık sorunları sürekli olarak devam eder. Bu nedenle ileri ki zamanlarda makatta yırtılmalar görülebilir.
  • Bir diğer neden ise bazı insanların anal seks yapmaları nedeniyle oluşan yırtıklardır. Bu yırtıklar direk olarak makat üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle anal seksin ciddi sorunlara neden olacağı bilinmelidir.
  • Kadınlarda doğum sırasında başta vajina olmak üzere makat bölgesi oldukça zarar görür. Doğumla birlikte makat yırtıkları oluşabilir. Bu nedenle doğumun makat yırtığı oluşumunda etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz.
  • Bunların yanı sıra makat yırtığı daha ciddi bir sorun olan enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilir. Bu nedene bağlı olarak oluşmuş olan makat yırtıkları tedavi edilmediği sürece etkisini göstererek sorunlara neden olur. Yani tedavinin şart olduğu bilinmelidir.
  • Son olarak ciddi bir hastalık olan lösemi, anüs kanseri ve çok sık karşılaşılmayan crohn hastalığı makat yırtığına neden olabilir.
Tedavi: Makat yırtığı için günümüzde birçok zaman cerrahi müdahalelere gerek duyulmamıştır. Bu durumlar genellikle hastada kullandırılan merhemler, iaçlar ve diğer iyileştirici yöntemlerle ortadan kaldırılmaktadır. Hastada ilk bir ya da iki ay ilaç tedavileri uygulanır. Bunun yanında hastanın günde yirmi dakika kadar sıcak su içerisine oturması gerekecektir. Bu işlem basurda olduğu gibi makat yırtığı için de gereklidir.

Makatta Yırtık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Makat Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bebekte Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Bebekte Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi