Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat ağrısı, insanlarda anüs ya da rektum adı verilen bölgenin içerisinde ve çevresinde meydana gelen bir durumdur. Bu ağrı, aslında toplumun en yaygın şikâyetlerinden biridir. Fakat, insanlar bu durumu genel olarak birbirleriyle paylaşmazlar. Bu nedenle çok duyulan bir sorun değildir. Makat ağrısının nedenleri genellikle ciddi tehlikeleri belirtmemektedir. İnsanlarda makat bölgesinde çok yüksek sayıda sinir ucu bulunmaktadır. Bu nedenle makattaki ağrılar, çok şiddetlidir. Makat ağrılarının birçoğu yaklaşık iki gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat bu ağrılar, iki gün geçmesine rağmen ortadan kalkmamışsa ciddi hastalıklar olabilir. Bunun için yapılması gereken en önemli şey bizim toplumumuzun çekindiği doktora gitmektir. Toplumumuzda birçok insan bu durum hakkında doktora gitmekten çekinirler. Aslında tıbbi olarak sağlık söz konusu olduğu için bu gibi konular için kesinlikle çekinmemek gerekmektedir. Makat ağrısında görülebilecek en büyük tehlike anal kanseridir. Anal bölgesinde oluşan kanser türleri, çok fazla ilerlediği zaman makat ağrılarına neden olabilir. Makat ağrısının nedenleri genellikle çok kolay bir şekilde teşhis edilmektedir. Bu ağrıların giderilmesi de en az teşhisi kadar kolaydır. Bu nedenle zaman kaybetmeden Uzman bir doktora giderek sorunun nedenini anlayabilirsiniz.

Nedenleri nelerdir?
  • Makat ağrısının en büyük nedenlerinden biri anal ilişkidir. Günümüzde insanların yaptıkları bu ilişki türünde sinir uçlarının bulunduğu anal bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Meydana gelen bu ağrılar, cinsel ilişki sırasında da uzun bir süre hissedilebilmektedir. Bunun için cinsel haz için bu tür ilişkilere girişilmemelidir.
  • İnsanlarda kolon kanseri adı verilen bağırsak sorununda bu tür makat ağrıları meydana gelebilmektedir. Bunun için hastalığın çok fazla ilerlemiş olması gerekmektedir. Eğer uzun sürelerden beri böyle bir ağrı varsa kesinlikle muayene şarttır.
  • İnsanlarda çok sık karşılaşılan kabızlık durumlarında da makat ağrısı meydana gelebilmektedir. Özellikle aşırı kabız olan insanlarda zorlamaya bağlı olarak makat bölgesi zarar görebilmektedir. Bu durum nedeniyle birçok kişi makat ağrısı sorunu yaşamaktadır. Fakat buna bağlı olarak gelişen ağrılar genellikle bir ya da en geç iki gün içerisinde ortadan kalkar.
  • Bunun yanı sıra ülkemizde çok büyük bir sıkıntı olan hemoroid sorununda yani basur sorunun da ağrılar meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrılar, direk olarak insanlarda kanama ve makat ağrısına neden olmaktadır. Bu durum nedeniyle tedaviler şarttır.
  • Aşırı kabızlıkta olduğu gibi aşırı ishal durumlarında da makat ağrısı ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda da ishalin giderilmesi, ağrıların azalmasında etki yapacaktır.
Makat ağrısı yaşayan kişi

Eğer nedenini bilmediğiniz halde makat ağrısı yaşıyorsanız, bu durum için bol bol meyve, sebze ve diğer tam tahıllı gıdaları tüketebilirsiniz. Bu ürünlerin yanı sıra bol bol egzersiz hem makat ağrısı için hem de sağlığınız için sizlere faydalı olacaktır. Eğer makat ağrınız çok fazlaysa bu durumda günde birkaç kez sıcak su dolu bir leğene oturarak makat bölgenizi rahatlatın. Yapmış olduğunuz bu uygulamanın etkilerin çok kısa bir zaman içerisinde göreceksiniz. Makat bölgenizde oluşan ağrıların azaltılması amacıyla belli başlı ağrı kesicilerden destek alabilirsiniz. Bu şekilde birçok ağrıdan kurtulacaksınız.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Kişilerde makat ağrısı ile herhangi bir baş dönmesi ya da bayılma hissi meydana geliyorsa çok büyük bir ihtimalle makat ağrısı bu durumlarla bağlantılıdır. Bunun yanında makat bölgesinde herhangi bir nedene bağlı olarak kanama varsa yine kişi zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. Son olarak kişide yüksek ateş, titreme, anal akıntı ve gittikçe kötüleşen bir ağrı varsa yine doktora görünmek şarttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erkeklerde Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi

Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi

Makat Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Makat Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi